Mordet vid Karolinska

Man ihjälskjuten i Stockholm

Publicerad 22 januari 2017 kl 23.59
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En man i 25-årsåldern blev under söndags­kvällen ihjälskjuten någonstans i Stockholms­området, skriver SVT.

Dela artikeln

Larmet kom in till polisen klockan 19:40. En skottskadad man hade då körts i en personbil till Karolinska sjukhuset i Solna för vård. Vid elvatiden på kvällen meddelade sjukhuset att mannen avlidit.

– Jag kan nu bekräfta att han avlidit av sina skador, säger Karin Stanley, RLC-befäl på Stockholms­polisen till SVT.

Enligt uppgift till Aftonbladet ska bilen som mannen färdades i ha blivit prejad och beskjuten i närheten av sjukhuset. Den 25-årige mannen ska i samband med det ha träffats av skott i huvudet. Det är uppgifter som polisen inte vill kommentera.

Det är oklart var i Stockholms­området skjutningen ägde rum, men polisen har spärrat av ett område nära Karolinska sjukhuset. Två personer har hämtats till förhör med anledning av händelsen som nu utreds som mord. Ingen har ännu gripits för mordet.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0