Karriär

Marcus Birro ångrar sig och tar avstånd från SD

Publicerad 13 juni 2017 kl 09.18

Inrikes. I slutet av maj meddelade författaren och debattören Marcus Birro att han "ger upp". Han orkar inte längre stå emot det politiska korrekta etablissemanget i Sverige. I en ny intervju med Aftonbladet tar han nu avstånd från Sverigedemokraterna och säger att han ångrar sig.

Dela artikeln

"Min tillvaro hotas nu fullständigt av en ekonomisk ödeläggelse. Läget är akut. Läget är bra mycket mer än akut", skrev Marcus Birro bland annat på Facebook i slutet av maj.

Han påpekade vidare att han söker tio jobb om dagen, inom allt möjligt. Men det spelar ingen roll. Ingen vågar eller vill anställa honom.

Dessutom uppmanade han sina följare att swisha honom pengar. Men det togs inte emot särskilt väl. Han anklagades för tiggeri och det uppstod en otrevlig stämning i kommentarsfältet på hans Facebook.

Före 2014 hade Birro inga problem att få jobb. Men i november 2014 sparkades han från Expressen efter att ha kopplat ihop islam och terrorism samt deltagit i en invandringskritisk podcast. Kort därefter avskedades han även som skribent från fotbollssajten Solo Calcio, sedan han ätit lunch med två ledande sverigedemokrater.

Nu ångrar Birro sig och tar avstånd från SD.

"Två år efter den kritiserade lunchen tar han avstånd från Sverigedemokraterna", skriver Aftonbladet i en ny intervju med Birro.

– Jag ångrar att jag hamnade i det här träsket, säger Marcus Birro till tidningen och påpekar att han utsattes för "fruktansvärt mycket hat" i samband med att han anklagades för tiggeri.

Birro betonar också att han aldrig varit sverigedemokrat, att han kan vara extremt självupptagen samt att han "älskar" Socialdemokraternas före detta partiledare Håkan Juholt.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Inrikes

AP-fonderna satsar på israelisk vit fosfor

Populära krigsförbrytarkemikalen tas fram med svenska pensionspengar.. Försvaret: "Det är ingen som har erkänt, så att säga, att de har använt det".0 

Malmöprofilen: "Haveri" att SD prioriterar Ukraina och Israel före minskad invandring

Nils Littorins känga till Tidögänget.. Vänsterprofilen sågar konceptet med "100.000 nya uppehållstillstånd och 60.000 nya medborgarskap på ett år".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0