STÄLLER VI MOT DOM: Svenskar förlorare när regeringen omfördelar pengar. Här integrationsminister Erik Ullenhag (FP).
Anders Henrikson/CC-BY

Kommunerna får mer skattepengar för invandrare

Publicerad 26 augusti 2013 kl 20.22

Inrikes.De svenska skattebetalarna är de stora förlorarna i regeringens nya invandrarsatsning. Integrationsminister Erik Ullenhag har på en presskonferens meddelat att skattemedlen kommer att överföras till kommuner med stor invandring, rapporterar flera medier.
– Detta är en tydlig signal om att solidaritet lönar sig, säger Ullenhag.

Gilla artikeln på Facebook

Södertälje, Borlänge, Sandviken och Katrineholm är kommuner som kommer att få mer skattepengar på bekostnad av landets övriga kommuner.

Anledningen till ändringen i systemet för ersättning för invandrare är att invandringen av bidragsinvandrare från Mellanöstern och Afrika medför enorma kostnader för kommunerna. Omfördelningen är tänkt att väga upp för detta.

– Det blir större kostnader när det kommer ett stort antal flyktingar till en kommun vid ett tillfälle, än om det kommer färre. Det anpassar vi nu systemet till, sa Ullenhag under presskonferensen, enligt Sveriges Radio.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0