Migrationsverkets personal utsätts för påtryckningar

Publicerad 8 september 2016 kl 15.05

Inrikes. Drygt 3.000 av Migrationsverkets anställda har deltagit i en enkät om utsatthet, och nästan hälften av dem uppger att de blivit utsatta för någon form av otillåtet försök att påverka deras arbete. Det visar en rapport. som Brottsförebyggande rådet (BRÅ) har gjort i samarbete med Migrationsverket.

Dela artikeln

Rapporten tar upp de olika formerna av otillåten påverkan, det vill säga när en person eller ett företag försöker påverka en anställd på en myndigheten för sina egna syften. De olika formerna är trakasserier, hot, våld, skadegörelse, otillbörliga erbjudanden samt försök till vänskapskorruption.

49 procent av de anställda uppger att de har blivit utsatta för någon form av otillåten påverkan i arbetet.

– Rapporten bekräftar vår bild av att Migrationsverket är en relativt utsatt myndighet, vilket till stor del beror på att våra beslut är livsavgörande för många sökandes framtid. Samtidigt kan vi inte acceptera någon att våra anställda hotas eller trakasseras, säger Monica Karum Bergvall, säkerhetschef på Migrationsverket i ett pressmeddelande.

Asylsökarna själva står för de två största påverkansformerna: trakasserier och hot. Hela 43 procent av de anställda uppger att de utsatts för trakasserier.

– Just nu står vi inför konsekvenserna från hösten med ett stort antal människor som tyvärr får vänta länge på beslut. Detta kommer att fortsätta leda till en frustration bland sökande, och det gör det också viktigt att vi fortsätter med vårt arbete för att få våra anställda att känna sig trygga på jobbet, säger Monica Karum Bergvall.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

"Över 12.000 svenska barn kan inte simma"

Men DN:s påstående ifrågasätts.. "Har ni någonsin träffat en svensk tonåring som inte kan simma?"0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0