Val 2014
Med denna motorsåg hotade den moderate politikern en polisman i december 2012.

Moderat politiker hotade poliser med motorsåg

Publicerad 9 september 2014 kl 20.02

Inrikes. En moderat kommunalpolitiker i 40-årsåldern står med på partiets valsedel i Härryda trots att han förra året dömdes för hot mot tjänsteman efter att ha hotat en polisman med en motorsåg.

Dela artikeln

Polisen larmades till politikerns hem i december 2012 efter att denne hotat ta sitt eget liv. När en polisman hittade den moderate politikern i en ladugård, riktades hans ilska istället mot polismannen. Mannen tog fram en motorsåg, startade den och jagade därefter polismannen över gården med motorsågen i högsta hugg.

– Nu jävlar skall ni få, det var då jävlar, skrek moderaten medan jakten pågick i 60-70 meter, skriver den jagade polismannen Fredrik Brogren i sin rapport från händelsen.

Efter att ha jagat iväg polisen med motorsågen försökte den moderate politikern fly i sin Volvo V70 – ett större polispådrag inleddes och vägspärrar upprättades då han uppgett att han tänkte ta sig till Landvetter och fly från landet, enligt uppgifter från förundersökningsprotokollet.

Istället för att ta sig till Landvetter körde han tillbaka till sin bostad och lyckades förskansa sig där med fem jaktvapen. Efter att förhandlingar med mannen misslyckats stormades bostaden av piketpoliser eftersom han hotat skjuta polisen med ett av sina vapen. En av piketpoliserna sköt moderaten med tre skott innan man lyckades övermanna och gripa honom.

Trots händelserna och trots att mannen förra året dömdes för de grova hoten mot polisen har han suttit kvar i kommunfullmäktige som politiker för Moderaterna. Han ställer dessutom upp i årets kommunalval som representant för partiet.

Moderaternas kretsordförande Per Vorberg sade tidigare i år till Göteborgs-Posten att det som politikern har gjort är dåligt, men att han inte är brottslig som person.


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0