Sommarstugemordet

Mordhäktad asyldrottning utreds för meddelanden

Publicerad 3 november 2016 kl 11.31

Inrikes. Den 41-åriga asylföretagarinna som sitter häktad tillsammans med sin 18-årige afghanske pojkvän för mord och mordförsök i Arboga utreds nu av Kriminalvården. Bakgrunden är att hon ska ha kommunicerat med det 18-åriga flyktingbarnet inne i häktet – trots att hon är häktad med fulla restriktioner.

Dela artikeln

Enligt uppgift till Aftonbladet ska asylföretagarinnan ha lämnat flera meddelanden i ett gemensamt duschutrymme, avsett för den 18-årige pojkvännen. Meddelandena ska ha varit av privat karaktär och inte utgjort ett försök att påverka utredningen.

– Hon har skrivit meddelanden i duschen och lappar har hittats i hennes rum, säger en källa till Aftonbladet.

Varken åklagaren eller kvinnans advokat vill svara på tidningens frågor, utan hänvisar till förundersökningssekretess.


Nyheter från förstasidan

Danmark: Automatisk utvisning vid fängelse

S-regeringens nya besked. Svenska Tidögänget anklagas samtidigt för att bluffa om att utvisningar är "omöjliga".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Startar egen unik podcast. Vem som helst ska kunna ringa in och ställa frågor direkt till statsministern.0 

Fick asyl som homosexuell – häktad för att ha våldtagit kvinna

Sydde ihop munnen för att få stanna i Sverige.. Politikerna körde över både Migrationsverket och domaren och gav mannen asyl.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0