Muslimsk demokrat kallade Trump för "motherfucker"

Publicerad 4 januari 2019 kl 15.33

Utrikes. Strax efter att Rashida Tlaib svors in i kongressen i USA sade hon att Donald Trump ska ställas inför riksrätt. Och hon gjorde det på ett minst sagt fult sätt.

Dela artikeln

Rashida Tlaib, 42, är en av de första muslimska kvinnor som valts in i den amerikanska kongressen. Hon är den allra första palestinsk-amerikanska kvinnan som blivit det.

Under torsdagen svors hon i kongressen.

Och det firade hon med att häckla presidenten Donald Trump.

När hon talade till åhörarna hos den vänsterliberala gruppen MoveOn, sade hon så här om Trump och den politiska vinsten i november:

"Och när du har en son som tittar på dig och säger "mamma, se, du vann, mobbare vinner inte.' Och jag säger, 'älskling, det gör de inte', för vi ska gå in där och vi kommer att åtala motherfuckern."

Enligt Newsweek ska Tlaib ha använt sig av en koran som ägdes av Thomas Jefferson när hon svors in i kongressen på torsdagen.


Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0