Korsika.

Nationalister vann stort i val på Korsika

Publicerad 4 december 2017 kl 08.50

Utrikes. Det nationalistiska partiet på den franska ön Korsika tog hem närmare hälften av rösterna i första omgången av regionalvalet i helgen. Nationalisterna fick hela 45,4 procent av rösterna, rapporterar TT.

Dela artikeln

Nationalistpartiet på Korsika, Pè a Corsica (För Korsika), fick nästan egen majoritet med 45,4 procent av rösterna när den franska ön gick till regionval i helgen.

Partiet sopade mattan med Frankrikes president Emmanuel Macrons parti La république en marche (Republiken på väg ), som bara lyckades få 11,3 procent av rösterna och blev fjärde största parti.

Enligt regeringen visar valresultatet att Korsikas befolkning, på totalt 330.000 människor, har tappat förtroendet för de styrande i Frankrike, och att man därför måste arbeta för att bygga upp tilltron igen.

Korsikas nationalister gick starkt framåt redan innan i år när det fick tre – av fyra – platser i det franska parlamentet.

Det nationalistiska partiet har en önskan om ökad självständighet för Korsika och detta krav väntas nu bli ännu starkare. Efter händelserna i Katalonien befarar Paris att den franska ön ska gå åt samma riktning.

Korsikas andra valomgång hålls den 10 december. Enligt TT är detta första gången som hela Korsika får en enda samfälld församling.


Virala klippet förbryllar och chockar. "Dra åt helvete vilken vidrig människa."0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Epstein koordinerade smutkastningskampanj mot John Mearsheimer

Exponerade Israellobbyn redan 2006.. Nu avslöjas Epsteins roll i försöket att ta heder och ära av den legendariske statsvetaren.0 

Korruptionsrazzia mot Zelenskyjs stabschef

Härvan kring presidenten växer snabbt.. Gripne toppen betraktas som oersättlig för Zelenskyj.0 

Trump stoppar "permanent all invandring från tredje världen"

Efter afghandådet.. Presidenten lovar också strypa invandrarbidrag och skicka hem "alla som inte är en nettotillgång för USA".0 

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur