Mannens portfölj var byggd för att ett vapen skulle kunna avfyras från den.

Nazist frias från förberedelse till mord

Publicerad 5 september 2018 kl 19.34

Inrikes. Den 48-årige medlemmen i Nordiska motståndsrörelsen åtalades efter att polisen hittat en vapengömma i hans hem. Nu frias han från förberedelse till mord, men döms till två och ett halvt års fängelse för bland annat vapenbrott.

Dela artikeln

I samband med en husrannsakan mot 48-åringens bostad i en småort utanför Sundsvall hittade polisen i maj vapen, laserpekare och kommunikationsutrustning som mannen inte hade tillstånd för.

Bland annat påträffades en specialbygg portföljd som var preparerad för att innehålla en pistol som ska kunna avfyras med en avtryckare på utsidan av väskan. 

Åklagare åtalade 48-åringen, som har varit aktiv inom Nordiska motståndsrörelsen, för bland annat förberedelse till mord. I mannens bostad fanns nämligen bland annat personuppgifter om två journalister.

Detta var dock inte tillräckligt som bevis för att mannen skulle ha planerat mord, enligt tingsrätten, som friar honom på den åtalspunkten.

Däremot döms 48-åringen för flera vapenbrott, brott mot strålskyddslagen och brott mot lagen om elektronisk kommunikation, rapporterar Sveriges Radio. Straffet blev fängelse i två år och sex månader.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Hemligt "sjukdomsfall" bakom spårvagnsolyckan i Göteborg

Förundersökningen läggs ned.. Det framgår inte om det är en psykisk eller somatisk sjukdom.0 

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0