Kriget i Gaza

Netanyahu: Stöd Israel!

Publicerad 3 augusti 2014 kl 06.59

Utrikes. Den israeliske premiärministern, Benjamin Netanyahu, gick under lördagen ut med en TV-sänd vädjan till världens ledare om att inte svika Israel och att inte dra in sitt stöd till landet.

Dela artikeln

– Hamas gör återigen misstaget att tro att folket i Israel inte har viljan och beslutsamheten att bekämpa dem. Hamas kommer att återigen få lära sig, den hårda vägen, att Israel kommer att göra vad som än krävs för att skydda sitt folk, sa den israeliske premiärministern innan han i en avslutande apell uppmanade världens ledare och "anständiga människor" att stödja landet i dess krig i Gaza.

– Jag uppmanar alla ansvarsfulla internationella ledare, och anständiga människor överallt, att stödja Israel nu. Stöd Israel när vi konfronterar Hamas. Stöd Israel när vi försvarar oss mot Hamas medvetna och urskiljningslösa attacker mot våra civila. Stöd Israel - en demokrati som bekämpar en hänsynslös terrororganisation som hängivet vill förstöra oss.

Den 64-årige premiärministern har under det pågående kriget i Gaza, som hittills krävt långt över tusen civila palestinska dödsoffer, upplevt ett sviktande internationellt stöd för sin politik.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Trump får nytt lyxigare Air Force One – av Qatar

Utländska kungahuset donerar plan värt 3,9 miljarder.. Men gåvan ges till amerikanska staten – inte till Donald Trump personligen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0