Konflikten i Ukraina
Den ryske presidenten Vladimir Putin.

Ryssland avvisar västanklagelser

Publicerad 15 augusti 2014 kl 15.17

Utrikes. Ryssland nekar till att ha gått in med soldater i Ukraina, ett påstående som spreds i västerländsk media under fredagsmorgonen. Under fredagen har man dessutom kommit överens om inspektioner av den hjälpkonvoj som Ryssland skickat till landet.

Dela artikeln

Ryska soldater har inte korsat gränsen till Ukraina - det förnekas bestämt från centralt ryskt håll skriver AP. Uppgifterna om att rysk trupp korsat gränsen till Ukraina spreds under natten till fredagen och uppges komma från Andriy Lysenko, talesman för det ukrainska säkerhetsrådet. Uppgifterna publicerades därefter av flera stora europeiska tidningar, bland dem brittiska Telegraph.

Ryssland har dessutom gått med på att den över 200 lastbilar starka hjälpkonvoj som skickats till Ukraina inspekteras av ukrainsk personal. Inspektionen av lastbilarna påbörjades redan under fredagen av ukrainska gränsvakter och tullpersonal. Röda korset uppges i sin tur övervaka inspektionerna. Både Ryssland och Ukraina har även kommit överens med Röda korset om att de exklusivt ska sköta distributionen av förnödenheterna på den ukrainska sidan av gränsen.

Ryssland satte med kort varsel ihop en hjälpkonvoj efter att Röda korset i måndags vädjat om hjälp till civilbefolkningen i östra Ukraina.

– Situationen är kritisk, tusentals människor rapporteras vara utan tillgång till vatten, elektricitet och medicinsk hjälp, uppgav Laurent Corbaz ansvarig för internationella Röda korsets verksamhet i Europa och Centralasien.

Den av Röda korset efterlysta hjälpen har dock inte varit uppskattad i Sverige. Den svenska regeringen har valt att ställa sig bakom revolutionsregeringen i Ukraina som tillträdde efter en EU-understödd statskupp i Ukraina tidigare i år då den demokratiskt valde Viktor Yanukovych störtades och tvingades i exil.

Statskuppen blev startskottet till inbördeskriget i de östra delarna av landet där rebellerna i framförallt Donetsk och Luhansk inte erkänner den nya regeringen i Kiev och därför försöker skapa en utbrytarrepublik.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spelbolagen har redan bytt regering

Proffsen 70% säkra på maktskifte. Lika säkert är det att L åker ur riksdagen.0 

Ekonominyheter

Nära kritiska 100.000-dollarsgränsen. Samtidigt planerar Bank of America, Goldman Sachs, Deutsche Bank och Citi egna kryptovalutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Mer från Utrikes

Läkemedelsjättarna ger upp – medicin blir nästan gratis i USA

Plötsligt gick det.. Efter Trumps hot får USA köpa mediciner för tredje världen-priser av Astra Zeneca och Pfizer.0 

USA-trupper till Israel för att övervaka vapenvilan

Skickar 200 soldater.. Ska placeras i Israel för att övervaka vapenvilan i Gaza.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0