Konstbeslaget i Malmö

Dan Park döms i hovrätten

Publicerad 30 oktober 2014 kl 14.42

Inrikes. Hovrätten fastslog idag att gatukonstnären Dan Park och galleristen Henrik Rönnquist ska dömas för "hets mot folkgrupp" efter att ha ställt ut förbjudna konstverk.

Dela artikeln

Åsiktsbrottet ägde rum den 5 juli i år, enligt domstolen. Då stormade polisen in på galleri Rönnquist & Rönnquist i Malmö, grep konstnären och beslagtog en rad konstverk, som enligt tingsrättsdomen ska eldas upp av myndigheterna.

Hovrätten sänker Dan Parks straff till fem månaders fängelse. Han döms också för förtal av en handfull romska och afrikanska individer som avbildats i konstverken.

Henrik Rönnquists villkorliga dom och dagsböter för "hets mot folkgrupp" står fast.

Däremot ogillar hovrätten yrkandet om förverkande av en av tavlorna, vilket innebär att konstverket inte kommer att eldas upp.


Nyheter från förstasidan

Helgens jordgubbar svindyra – men snart sjunker priset

Vårfrost och torka drev upp priset. Men snart blir svenska jordgubbar både godare och billigare än vanligt.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Leif Östling: Byråkratin är permafrosten i systemet

Vill ha ett svenskt DOGE.. Ett "effektiviseringskansli" inom regeringskansliet skulle kunna skära ned på offentliga utgifterna.0 

Invandrare varnas för Tullverket: "Tar arabers pengar"

Nya kampanjen i sociala medier.. "Man hindrar araber att lämna Sverige med sina pengar."0 

"Jordgubbens" kusin sparkas som åklagare

Skickade sekretessbelagda uppgifter om gängmord till släktingar.. Försvarade sig förgäves med att hon "har ett väldigt starkt rättspatos".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0