Regeringskris i Sverige

Finansministern om Mattias Karlsson: "Neofascist"

Publicerad 5 december 2014 kl 12.38

Inrikes. Finansminister Magdalena Andersson (S) går nu till hård attack mot Sverigedemokraterna. Efter en riksdagsdebatt anklagade hon partiet för att vara "ett litet nyfascistiskt parti".

Dela artikeln

– Här har vi alltså ett litet nyfascistiskt parti som menar att de ska ha ett avgörande inflytande och sätta dagordningen för svensk politik, sade Andersson till TT.

Enligt Andersson saknar Sverigedemokraterna "grundläggande värderingar om att alla människor är lika mycket värda". Därför säger hon till TT att hon ser väldigt allvarligt på att detta parti nu får "diktera villkoren" i svensk politik.

Det är inte första gången som ledande politiker använder ordet fascism för att beskriva sina kritiker. När Fria Tider i mars 2013 skrev en kritisk ledare om Sverigedemokraternas interna maktstrider varnade Mattias Karlsson för att tidningen måste ha tagits över av "neofascistiska krafter” och "partifiender". Utspelet gjordes i ett inlägg på den sociala nätverkssajten Facebook.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Resten av din årsinkomst går till skatt

Skattebetalardagen infaller idag.. Resten av året jobbar du gratis – allt går i skatt.0 

Helgens jordgubbar svindyra – men snart sjunker priset

Vårfrost och torka drev upp priset.. Men snart blir svenska jordgubbar både godare och billigare än vanligt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0