Terrorattacken i Paris

Muslimsk taleskvinna: Vägra ta avstånd från Parisattackerna

Publicerad 12 januari 2015 kl 10.59

Inrikes. Efter de islamiska terrorattentaten i Frankrike har röster höjts för att muslimska organisationer och samfund ska ta avstånd från dåden. Dessa krav tillbakavisas nu av ledande företrädare för det muslimska civilsamhället.

Dela artikeln

Mehrako Masifi är muslim och grundare av hemsidan hatbrott.se. I en artikel på den statliga debattsidan SVT Opinion skriver hon att det är ett islamofobiskt påstående att muslimska grupper som är bosatta i västvärlden skulle ha en del av ansvaret för att islamiska terrorister kan utföra sina dåd på europeisk mark:

”När jag stött på antirasister som förutsätter att muslimer i egenskap av just muslimer ska ta avstånd så skulle jag vilja uppmärksamma mina medmänniskor om att ett sådant resonemang är problematiskt, främst då själva tanken är sprungen ur en islamofobisk diskurs. ”

Istället menar Masifi att svenskar och andra européer bör känna empati för de muslimer som efter upprepade terrordåd ständigt drabbas av olustiga känslor av skam. Hon hävdar att dessa skamkänslor bäst kan motverkas genom att muslimer konsekvent ska vägra att ta avstånd från sina trosfränders dåd.

”Hjälp oss bli av med den där olustiga känslan istället för att förstärka den. Våga vägra ta avstånd”, skriver Mehrako Masifi.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0