Trippelmordet i Uddevalla

Ännu en anhållen för trippelmordet

Publicerad 23 mars 2015 kl 17.41

Inrikes. Åklagaren beslutade idag att anhålla en tredje man misstänkt för medhjälp till det uppmärksammade trippelmordet i Uddevalla.

Dela artikeln

Den anhållne mannen är född 1993, men någon ytterligare information lämnas inte i nuläget.

– Utredningen har visat att han är på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till mord, säger vice chefsåklagare Per-Erik Rinsell i ett pressmeddelande.

Två bröder med kristen Mellanösternbakgrund, 21 respektive 22 år gamla, är sedan tidigare häktade misstänkta för trippelmordet i Uddevalla, som ägde rum tidigare i mars.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0