Islamiska staten

IS-raket sprängde skepp på Medelhavet

Publicerad 16 juli 2015 kl 20.05

Utrikes. Ett egyptiskt marinfartyg på Medelhavet besköts idag av en raket från Sinaihalvöns norra kust. IS-anhängare på Sinaihalvön har tagit på sig attacken, som skapade en häftig brand ombord på det attackerade skeppet.

Dela artikeln

Det egyptiska fartyget fick syn på en grupp rebeller vid kusten under en patrullering nära staden Rafah vid gränsen till Gaza. En eldstrid inleddes, fartyget fattade eld och tvingades retirera, rapporterar Daily Mail.

Ingen ombord ska ha dödats eller blivit allvarlig skadad, enligt brigadgeneral Mohammed Samir. Terrorister från en IS-kopplad organisation som kallar sig Sinaiprovinsen har tagit på sig skulden för raketbeskjutningen.

Vittnen i Gaza har berättat att de hörde en kraftig explosion när fartyget befann sig cirka tre kilometer utanför kusten.

Säkerhetsläget på Sinaihalvön har varit dåligt sedan den demokratiskt valde islamistiske presidenten Mohamed Morsi störtades av militären i en statskupp för två år sedan. Sinaiprovinsen har de senaste veckorna tagit på sig flera attentat riktade mot egyptiska soldater.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rwanda kan ta emot USA:s oönskade invandrare

"Vi är i diskussioner med USA.". Afrikanska landet erbjuder sig återigen att ta över invandrare från västvärlden.0 

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0