Feministiskt porrförbud

Uppgift: SSU vill kriminalisera porr

Publicerad 9 augusti 2015 kl 22.25

Politik. Sveriges socialdemokratiska ungdomsförbund (SSU) röstade under söndagen, enligt uppgift, igenom ett förslag om att kriminalisera pornografi under sin förbundskongress som pågår till och med imorgon.

Dela artikeln

Motionsförslaget lyder "Kommersiell porr kriminaliseras, en samtyckeslagstiftning införs och ett arbete påbörjas för att uppmana andra länder att anta lagar om förbud av sexköp och surrogatmödraskap".

Enligt Nyheter Idag har SSU inte velat kommentera uppgifterna om att man röstat för det föreslagna porrförbudet. På Twitter reagerade däremot Grön Ungdoms klimatpolitiska talesman Hanna Lidström negativt på beskedet om förbud mot pornografi.

"Att ssu tror att ALL porr är exploatering av kvinnor är bara ännu ett bevis på att de hör hemma i början av 1900-talet", skrev hon trots att de båda förbundens moderpartier ingår i en rödgrön koalitionsregering.

Den feministiska idén om samtyckeslagstiftning, som SSU också vill lagstifta om, har kritiserats för att innebära omvänd bevisbörda i våldtäktsmål. Om den nya lagen införs behöver åklagaren längre bevisa att en man har använt hot eller våld för att tilltvinga sig sex med en kvinna, för att få mannen dömd för våldtäkt. Istället räcker det med att åklagaren bevisar att mannen inte har "inhämtat samtycke" i vederbörlig ordning innan samlaget inleddes.

Straffet för våldtäkt är upp till tio års fängelse.

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar läser böcker. Majoritet läser dagligen.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0