Polistillslaget i Norrköping
Arkivbild.

Polisens nationella insatsstyrka deltog i polisinsats i Norrköping

Publicerad 17 augusti 2015 kl 19.20

Inrikes. En större polisinsats pågick under eftermiddagen idag i Norrköping där bland annat polisens nationella insatsstyrka deltog. På Norrköpingspolisen är man mycket tystlåtna om det stora polispådraget.
– Jag har ingen kommentar till det, säger Norrköpingspolisens inre befäl Thomas Ranel till Fria Tider.

Dela artikeln

Enligt polisens hemsida greps flera personer under insatsen, som inte hade något samband med det knivdåd som vid lunchtid skakade staden.

Polisen skriver på hemsidan att "ärendets karaktär har krävt specialistkompetens i form av polisens nationella insatsstyrka" och att även polisflyget deltog i insatsen.

På polisen i Norrköping är man däremot mycket förtegna och vill inte lämna ut ytterligare uppgifter om polispådraget, vilka det är som har gripits eller vad de är misstänkta för.

– Jag har ingen kommentar till det, säger Norrköpingspolisens inre befäl Thomas Ranel till Fria Tider.

Kan du säga hur många det är som har gripits?
– Nej.

Vid halv ett-tiden på eftermiddagen detonerade en sprängladdning i närheten av Wilhlem Wibergs gata i Norrköping. En bil skadades i samband med explosionen, men Ranel vill inte kommentera om detonationen på något sätt hade med polisinsatsen att göra.

– Nej, jag har inga kommentarer överhuvudtaget i ärendet, säger han.

Fria Tider har även sökt åklagarmyndigheten för en kommentar till ärendet.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0