Danmark och invandringen

Danmark chocksänker invandrarbidrag

Publicerad 27 augusti 2015 kl 16.43

Utrikes. Nu har folketinget i Danmark antagit en lag där bidragen till invandrare nästan halveras, skriver DN. Ett riktigt genidrag, menar många.

Dela artikeln

En person utan barn ska nu få mindre än 6.000 danska kronor i månaden, i stället för knappt 11.000 som de får nu.

– Vi måste säkra att det finns ett ekonomiskt incitament för flyktingar och andra som kommer till Danmark att börja jobba, säger integrationsministern från Venstre, Inger Støjberg.

Så värst låga blir invandrarbidragen emellertid inte, även om de nu halveras. Ett gift par över 30 år ska nu få 16.600 danska kronor i månaden före skatt, utan att ha jobbat en enda dag i Danmark. I nuläget får samma par 29.000 kronor i månaden, skriver DN.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Geert Wilders fäller regeringen: "För mycket invandring"

"PVV lämnar koalitionen.". Partiet krävde bland annat totalt asylstopp och återvandring av syrier.0 

Domstol stoppar Merz avvisningar vid gränsen

Alla måste släppas in i landet och få söka asyl.. Det fastslår en domare i Berlin – som sätter stopp för nya regeringens minskade invandring.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0