Asylkaoset
Angela Merkel.

Angela Merkel: Finns ingen gräns för hur många vi kan ta emot

Publicerad 5 september 2015 kl 11.59

Utrikes. Tysklands förbundskansler Angela Merkel sade idag på morgonen att det inte finns någon gräns för hur många invandrare Tyskland kan ta emot.

Dela artikeln

Uttalandet kom strax innan de första tågen med den senaste vågen av asylsökare som kommer till Tyskland via Ungern och Österrike anlände till Bayern, rapporterar AP.

– Rätten till politisk asyl har ingen gräns när det gäller antalet asylsökare, sade hon och fortsatte:

– Som ett starkt ekonomiskt hälsosamt land så har vi styrkan att göra det som är nödvändigt.

Regeringarna i Österrike och Tyskland gav igår med sig och lät tusentals invandrare, framförallt syrier, pakistanier och afghaner, välla in i landet från Ungern. Anledningen till att Ungern tidigare inte släppt dem vidare in i EU är att asylsökare enligt Dublinförordningen ska få sina asylskäl prövade i det första säkra landet de kommer till.

Merparten av invandrarna, som tagit sig illegalt till Ungern via Turkiet, Grekland, Makedonien och Serbien, har dock siktet inställt på länder som Tyskland, Storbritannien och Sverige. Anledningen är att det i dessa länder är lättare att beviljas asyl, men även för att bidragen som betalas ut till asylsökare och invandrare är mycket högre.

Den tyska tidningen Welt skrev förra månaden att 800.000 asylsökare väntas komma till Tyskland under 2015. Det är nästan en dubblering jämfört med den tidigare prognosen på 450.000 asylsökare.

Även länder som Finland, som tidigare haft en mycket blygsam invandring, räknar med en rejäl ökning i år. 15.000 asylsökare beräknas komma till landet under 2015 – 10.000 fler än de tidigare prognoserna.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump ströp stödet: Nu ska Sverige finansiera USA:s propagandaradio

20 miljoner skattekronor till Radio Free Europe. Vita huset försöker avveckla sin egen propaganda – då rycker Benjamin Dousa (M) in.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0