Islamiska staten

Smugglare försöker sälja radioaktivt material till IS

Publicerad 7 oktober 2015 kl 12.20

Inrikes. Smugglare i Moldavien försöker sälja radioaktivt material till Islamiska staten, det avslöjar Associated Press idag.

Dela artikeln

Enligt nyhetsbyrån har FBI tillsammans med lokala utredare under de senaste fem åren genomfört fyra tillslag mot kriminella gäng som försöker smuggla ut radioaktivt cesium från det forna östblocket.

Tanken är att det radioaktiva materialet ska användas i "smutsiga bomber" vid terrordåd mot exempelvis västvärlden. Genom att fylla bomberna med cesium sprids giftet i städerna och kan göra hela kvarter eller mindre städer till en obeboelig radioaktiv riskzon.

Vid ett av tillslagen försökte smugglarna sälja en försändelse med cesium för 2,5 miljoner. Men den hugade spekulanten, som påstod att han representerade IS, var i själva verket en hemlig agent och istället för att få pengar greps smugglaren.

Själva affären förhandlades fram på Cocos Prive, en nattklubb och sushirestaurang i Moldaviens huvudstad Chisinau. Men trots tillslagen rapporterar AP att flera av smugglarna, inklusive maffiatoppar i olika brottssyndikat, kom undan straff. Vissa av dem har återgått till att försöka smuggla radioaktivt material till IS.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Tidöpartierna vill skärpa regler för villkorlig frigivning

Nya förslagen.. Vill också införa flera andra skärpningar på straffområdet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0