Ryska planet "slets sönder" i luften

Publicerad 1 november 2015 kl 16.08

Utrikes. Uppgifterna om IS-inblandning i gårdagens flygolycka möts med skepsis hos såväl ryska som utländska bedömare. Nu uppger BBC att planet ska ha slitits sönder i luften.

Dela artikeln

Det är ryska myndigheter som kommit fram till att planet måste ha brutits itu uppe i luften, efter en preliminär bedömning. Men en tjänsteman som BBC citerar säger att det är för tidigt att dra några slutsatser om orsaken till olyckan.

På lördagen gjorde ryska myndigheter en razzia mot olycksplanets flygbolag Metrojet. Vid lunchtid på söndagen förbjöd myndigheterna bolaget att fortsätta använda Airbus A321 vid sina flygningar.

I området finns rebellgrupper kopplade till IS, som i sin tur har påstått sig ligga bakom flygkraschen. Men många, inklusive Ryssland, tvivlar på att IS-terroristerna har tillgång till de vapen som krävs för att åstadkomma flygplanskraschen.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0