Asylkaoset

Nu ska Sverige bygga asylboenden i Grekland

Publicerad 8 mars 2016 kl 19.55

Inrikes. Grekland har nu accepterat ett erbjudande från den svenska regeringen om att låta Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, hjälpa till med att bygga asylboenden i landet.

Dela artikeln

Sverige ska, via MSB, hjälpa Grekland med boendestöd för att hantera av det pågående asylkaoset. Materiel som kommer att skickas är i huvudsak boende- och kontorscontainrar, tält med värmare, sängar och filtar. Dessutom ska ett svenskt team stödja de grekiska myndigheterna och avlasta dem med uppsättning av tält och kontorscontainrar.

– Vi påbörjar nu upphandling av transport och andra logistiska förberedelser. Det kan ta upp mot en, till en och en halv vecka innan utrustningen är på plats i Grekland. Just nu pågår också rekryteringen av den personal som ska ingå i teamet som ska stödja på plats, säger Madelene Monasdotter på MSB i ett pressmeddelande.

Grekland har bara hittills i år tagit emot ungefär 100.000 nya asylsökare från tredje världen.

– Det är en mycket allvarlig situation i Grekland. Alla medlemsstater måste se över vilka möjligheter man har att lämna stöd, sade inrikesminister Anders Ygeman (S) i samband med att regeringen erbjöd stöd till Grekland.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0