Smugglaren på SVT
Fredrik Önnevall.

SVT-reporter misstänks för människosmuggling

Publicerad 15 mars 2016 kl 17.08

Inrikes. SVT-reportern Fredrik Önnevall smugglade en 15-årig syrisk pojke från Grekland till Sverige i samband med inspelningen dokumentärserien Fosterland. Nu har han kallats till förhör en åklagare misstänkt för människosmuggling.

Dela artikeln

– Jag hade räknat med detta. Vad åklagaren kommer fram till i förundersökning får vi se men jag har ingen aning faktiskt, säger Fredrik Önnevall till SVT.

Reportern uppger sig ha pratat med jurister som säger att förfarandet inte är brottsligt eftersom han inte hade några ekonomiska motiv för smugglingen. I ett jämförbart fall dömdes dock en syrisk man av Högsta domstolen för samma brott efter att ha smugglat familjemedlemmar från Tyskland till Sverige – trots att han, likt den svenske vänsterjournalisten, inte hade några ekonomiska motiv.

Hela förloppet med smugglingen av den 15-årige pojken sändes i dokumentärserien Fosterland i början av 2015. Serien skildrade ökad nationalism i Europa men har anklagats för att sprida vänsterextrem propaganda.

Bland annat kom det fram att dokumentärseriens researcher Hanin Shakrah själv är en vänsterradikal aktivist som hyllat attacker mot Migrationsverket och själv samlat in pengar till människosmuggling. Seriens projektledare, Hans Karlsson, är i sin tur en gammal ordförande för det revolutionära kommunistpartiet KPML(r).

Den 15-årige syriern fick senare uppehållstillstånd i Sverige.


Nyheter från förstasidan

Vallöftet från S: Fler ska få stanna

Öppnar för "paus" av utvisningar. Mediernas skriverier om unga vuxna har fått SD-ledaren att justera "strama" migrationslinjen.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0