Miljöpartiet i kris
Peter Eriksson (MP).

Peter Eriksson: MP begår "politiskt självmord"

Publicerad 25 april 2016 kl 16.01

Inrikes. Även Peter Eriksson, Miljöpartiets tidigare språkrör, väljer nu att rikta hård kritik mot hur partiledningen har hanterat den senaste tidens skandaler.
– Den kursen som vi har varit inne på nu är ett politiskt självmord, säger han till Ekot.

Dela artikeln

Under en presskonferens idag meddelade Åsa Romson och Gustav Fridolin att de öppnar för att ersättas som språkrör i samband med Miljöpartiets kongress i maj.

Flera partiföreträdare har luftat kritik mot hur duon har hanterat skandalerna kring partiets kopplingar till islamister. Även det tidigare språkröret Peter Eriksson ryter nu ifrån.

– Jag tror att det behövs förändringar, det behövs en nystart. Hur mycket det handlar om att byta ut personer, det får nu valberedningen bedöma, säger Eriksson till Ekot.

Han beskriver krisen inom MP som "mycket allvarlig" och understryker att den har skadat förtroendet "för hela partiet och för språkrören".

I en intervju med Svenska Dagbladet pekar Peter Eriksson ut Miljöpartiets partisekreterare Anders Wallner som en av de ansvariga för krisen.

– En del sakpolitiska frågor som har varit uppe och som delvis hänger ihop är han i alla fall delansvarig för. Det handlar om frågor kring identitetspolitiken och mångfaldspolitiken som har diskuterats, säger förre språkröret till SvD.

Det är sedan tidigare känt att Wallner inte kommer att ställa upp för omval i samband med kongressen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken.. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

I dessa 15 kommuner är svenskar redan i minoritet

Nya "migrationskartan" visar snabba trenden.. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0