Tidningsdöden

Tidningsjätte i kris – ansöker nu om rekonstruktion

Publicerad 23 maj 2016 kl 12.49

Media. Stampen, som bland annat ger ut Göteborgs-Posten, har stora skulder och har länge varit nära konkurs. Nu ansöker mediekoncernen om företagsrekonstruktion för att "rädda verksamheterna och jobben".

Dela artikeln

– Vi har idag bra verksamheter som utvecklas i rätt riktning. Men skulderna är fortfarande för höga och våra kassaflöden räcker inte till att hantera vår svaga balansräkning, säger Stampens koncernchef Martin Alsander i ett pressmeddelande.

Ansökan omfattar hela medieverksamheten i Stampen Local Media, tryckeriverksamheten i V-TAB och distributionsverksamheten VTD, Modern Women Media samt moderbolaget Stampen AB. Den dagliga verksamheten fortsätter under processen som beräknas pågå över sommaren.

– Nu när hela bilden kring bolagets avbetalningsplaner är på plats är vår bedömning att koncernen inte kan möta alla sina förpliktelser framåt. Därför har vi beslutat om att ansöka om rekonstruktion för att rädda verksamheterna och jobben, säger Martin Alsander.

Peter Hjörne, Stampens styrelseordförande och huvudägare, kommenterar:

– Som ägare och styrelseordförande har jag det yttersta ansvaret för historien men också för framtiden. Vi har under de senaste två åren arbetat med att sänka skuldsättningen samtidigt som vi har genomfört omfattande besparingar och rationaliseringar för att skapa en uthållig lönsamhet. Det har lyckats men vår skuldsättning är fortfarande för stor och vi behöver en möjlighet till en nystart så att verksamheterna kan leva vidare.

Stampen hade förra året över 3.000 anställda och en försäljning på 3,3 miljarder kronor.

Företagsrekonstruktion är ett instrument för att undvika konkurs för företag som har betalningssvårigheter men som på sikt har möjligheter att leva vidare. Under rekonstruktionen får företaget en viss tid på sig att ombilda och återuppbygga sin ekonomi och verksamhet. Den sker steg för steg enligt en utstakad process som anges i lagen och sker i samarbete med en rekonstruktör som godkänns av tingsrätten.


Helgbesöket på badet blev en mardröm. Män från Mellanöstern sexofredade Ann-Sofie, hennes fjortonåriga styvdotter och elvaåriga systerdotter.0 Plus

Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Media

Klipper med Reuters efter Israel-gullandet: "Förrädare"

Fotograf hoppar av – fick nog efter sjukhusattacken. . "Reuters har rättfärdigat och möjliggjort systematiska mord på 245 journalister."0 

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0