Facebook ska blockera annonsblockerare

Publicerad 11 augusti 2016 kl 18.06

Teknik. Facebook kommer att börja blockera annonsblockerare som Adblock i framtiden. Beslutet väcker kritik, rapporterar iDigitalTimes.

Dela artikeln

Facebooks vice annonschef Andrew Bosworth skriver i ett blogginlägg att annonssystemet på den sociala nätverkssajten görs om på flera sätt. Bland annat kommer användarna få fler möjligheter att själva välja vilken typ av annonser de vill se.

En med kontroversiell förändring är att verktyg som blockerar annonser, som exempelvis Adsense, kommer att blockeras för användarna. Detta ska åstadkommas genom att maskera kommersiellt innehåll som icke-kommersiellt innehåll så att verktygen inte kan upptäcka annonserna.

Adblock svarar med att anklaga Facebook för att vara användarfientliga.

"Facebook håller uppenbarligen med om att användarna har en god anledning att använda annonsblockerande program, men ändå får dessa användare egna möjligheter att bestämma vad de vill blockera?" skriver Adblocks Ben Williams.

I Sverige använder ungefär var tredje internatanvändare appar eller program för att blockera annonser, enligt mätningar.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Teknik

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0