Maktskiftet i USA

Putin sågar fake news: CNN:s Trump-källor "värre än prostituerade"

Publicerad 20 januari 2017 kl 16.46

Utrikes. I Ryssland har CNN:s och Buzzfeeds hårt kritiserade nyhetsrapportering om Donald Trumps påstådda umgänge med ryska prostituerade 2013 tolkats som ett försök att sabotera relationerna mellan Vita huset och Kreml. Nu kommenterar Rysslands president Vladimir Putin historien.

Dela artikeln

Det är drygt en timme kvar till Donald Trump svärs in som ny president för USA i Washington D.C, och Rysslands president Vladimir Putin har nu kommenterat den uppmärksammade men kritiserade rapporteringen om en anonym spionrapport som gjorde gällande att Donald Trump skulle ha anlitat prostituerade i samband med en skönhetstävling i Moskva 2013.

– Jag har svårt att tänka mig att han skulle ränna iväg till ett hotell för att träffa några av våra mindre socialt ansvarsfulla flickor. De är de bästa i världen, naturligtvis, men jag betvivlar att Trump skulle ha fallit för det, säger Vladimir Putin enligt Weekly Standard.

Men till skillnad från kvinnorna inom den ryska sexhandeln får CNN:s källor inte något hedersomnämnande av presidenten.

– Människor som beställer den här sortens fejkade nyheter, som nu cirkulerar om den tillträdande presidenten i USA, och fabricerar dem och använder dem för politiska ändamål, de ägnar sig åt något värre än vad prostituerade gör. De saknar ju varje form av moraliska spärrar, säger Vladimir Putin.


"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Utrikes

Trumps förslag: Ryssland och Ukraina får dela på Donbass

Nya ansträngningen för fred i Ukraina.. "Åk hem, sluta döda människor och sluta upp med det ni gör."0 

Här stoppar hjältinnan våldtäktsförsöket på tåget

"Jag såg mig själv dö.". Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 

Satanist helgonförklaras av påven

"Guds influerare" blir också helgon.. Vänsterpåven Fransiskus tog initiativ till beslutet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0