Ensamkommande flyktingbarn
Arkivbild.

40-tal flyktingbarn i stort knivslagsmål i centrala Göteborg

Publicerad 6 februari 2017 kl 20.02
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Uppemot ett 40-tal så kallade flyktingbarn drabbade under måndags­eftermiddagen samman i ett knivslagsmål i centrala Göteborg. Flera av männen har förts till sjukhus för vård.

Dela artikeln

© Polisen

Stefan Gustafsson.

Larmet kommer in till polisen strax efter klockan fem på eftermiddagen. Ett större gäng unga män har drabbat samman i ett stort slagsmål vid Lilla Bommen i centrala Göteborg. Några av kombattanterna använder knivar som tillhyggen.

– Det är en gruppering som består av bland annat de här ensam­kommande, berättar polisens press­talesman Stefan Gustafsson för Fria Tider.

När polis och ambulans anländer till platsen påträffas tre skadade personer som förs till sjukhus för vård. Deras identitet är okänd, men en av dem påstår sig vara 14 år. En av de knivskurna är "allvarligare skadad än de andra två", men oklart hur pass allvarligt skadad.

Resten av bråkstakarna har lämnat platsen och det är okänt vart de tagit vägen. Det finns uppgift om att fler av dem skadades i slagsmålet.

– Vi vet inte vilka de var, de har inte gett sig till känna utan har försvunnit från platsen, men vi vet att det här är en samlings­punkt för ensam­kommande med flera, förtydligar Gustafsson.

Polisen har inte lyckats gripa någon misstänkt och ska försöka förhöra de tre som vårdas på sjukhus så snart det är möjligt. Händelsen rubriceras som grov misshandel och en förundersökning har inletts. Utredningsläget bedöms som svårt då det rör sig om kriminella invandrare från arabvärlden som ogärna vill ha något med polis och andra myndigheter att göra.

– Jag kan inte säga att vi har några utpekade personer som vi är ute och letar efter, vi säger bara att det var en samling på 30-40 personer. Vi vet inte var de hör hemma, men vi vet att de tillhör den gruppering som samlas där nere, ständigt varje dag, det är vi ganska övertygade om, säger Stefan Gustafsson.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0