Majoritet i Europa vill stoppa muslimsk invandring

Publicerad 8 februari 2017 kl 12.25

Utrikes. En omfattande undersökning utförd av Chatham House visar att i genomsnitt 55 procent av européer vill att all invandring från i huvudsak muslimska länder ska stoppas. I inget land vill majoriteten att sådan invandring ska fortsätta.

Dela artikeln

Över 55 procent av européer anser att invandring från muslimska länder måste stoppas, visar en omfattande undersökning som den prestigefyllda tankesmedjan Chatham House publicerade under tisdagen.

Mer än 10.000 personer från tio europeiska länder deltog i undersökningen. ”All fortsatt invandring från i huvudsak muslimska länder bör stoppas”, lät frågan.

I genomsnitt 55 procent anser att all sådan invandring måste stoppas, 20 procent höll inte med och 25 kunde varken svara att de håller med eller inte håller med. I inget land var andelen som inte höll med över 32 procent.

Av de undersökta länderna var motståndet mot muslimsk invandring starkast i Polen, där över 70 procent höll med. Svagast var det i Spanien där 41 procent höll med och 26 procent var osäkra. Sverige var inte med i undersökningen.

Forskarna bakom rapporten drar slutsatsen att såväl Trumps gränskontroller som populistiska partier i Europa speglar en bred folkvilja.

Chatham House är en London-baserad tankesmedja som arbetar med att analysera internationella trender och producerar material som ofta fungerar som underlag i politiska beslut. University of Pennsylvania rankade år 2015 institutionen som världens näst mest inflytelserika tankesmedja, efter det amerikanska Brookings Institution, och tidskriften Foreign Policy beskriver den som den främsta icke-amerikanska tankesmedjan.


Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Iran: Inga samtal förrän Israel slutar bomba

Beskedet.. "Israel försöker dra in andra länder och sprida elden."0 

Trump: Beslut om Iran inom två veckor

Nya beskedet.. "Betydande chans till förhandlingar."0 

Amerikanska översten: Trump är köpt av judiska oligarker

Kontroversiella analysen.. "De satte Trump vid makten mot löftet att förinta Iran."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0