Ståndsmässiga Lia Hof har skapat rubriker på grund av sin lyx och ägarnas jättelika vinster på den skattefinansierade asylverksamheten.

Asylsökare vägrar lämna slottsmiljö

Publicerad 10 maj 2017 kl 08.32

Inrikes. Asylsökare på det luxuösa flyktingslottet Lia Hof utanför Falkenberg kräver att Migrationsverket stoppar planerna på att stänga boendet, rapporterar SVT Nyheter Halland.

Dela artikeln

© Faksimil

Interiör, Lia Hof.

SVT avslöjade för några år sedan att asylentreprenörerna bakom Lia Hof gjorde skattefinansierade miljonvinster som bland annat gick till ett spa och en vingård.

Nyligen meddelade Migrationsverket att slottet är ett av flera asylboenden i Halland som kommer att läggas ned. Avvecklingen ska ske om en månad.

De boende är missnöjda med att tvingas flytta och många av dem har skrivit på en protestlista med krav på att få stanna kvar på det ståndsmässiga asylslottet.

– Vi gör namninsamlingen för att människor inte vill flytta härifrån. Många familjer har barn här i skolan och det är svårt för dem att byta skola. Alla har rotat sig här i samhället och det blir svårt att flytta, säger Fatima Hujaj, som startat namninsamlingen, till P4 Halland.

I december 2012, strax innan Lia Hof öppnade asylverksamheten, väckte Gustav Kasselstrand, då ordförande för SD:s dåvarande ungdomsförbund SDU, uppmärksamhet genom att spela in en film som skildrade hur han själv checkade in på det anrika slottet:


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny rapport: Estonia kolliderade med annat fartyg

Alternativ haverikommission presenteras. "Skadorna måste ha uppstått innan Estonia nådde botten och de måste ha uppstått från yttre påverkan vid ytan."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0