Arkivbild.

Död person i högspänningsledning

Publicerad 3 juli 2017 kl 08.53

Inrikes. En person har hittats död i en högspänningsledning i Hässelby i Stockholm. Personen hade klättrat upp i ledningen och blev svårt brännskadad, skriver GP. Nu varnar polisen för att ta sig upp i såna ledningar.

Dela artikeln

Det var tidigt på söndagen som polisen hittade en person död i en högspänningsledning i Hässelby utanför Stockholm.

En förbipasserande hade larmat polisen efter att ha sett att en person befann sig uppe i ledningen.

När polisen kom till platsen såg man samma sak.

Det tog lång tid att få ner personen, som var svårt brännskadad och inte har kunnat identifieras.

Exakt varför personen klättrat upp i ledningen är oklart och polisen har inte gått ut med några uppgifter om kön eller ålder på den avlidne. Det kan handla om ett självmord eller en olycka.

Polisen misstänker i nuläget inget brott.

– Ett avskräckande exempel på att man inte ska upp och klättra i sådana här ledningar, oavsett anledning, säger Anna Westberg, presstalesperson för Stockholmspolisen, till GP.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Somalier förnedringsrånade 8-åring: ”Såg ut som en rasist”

Tvingades klä av sig naken och göra armhävningar.. Somalierns förklaring: "Tänker att han röstar på SD när han blir äldre".0 

"Jordgubbens" kriminella nätverk driver apotek

Myndigheten: "Vi har haft sparsam kontroll".. Enligt Läkemedelsverket ska dömda kriminella "egentligen inte" kunna driva Apotek.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0