Ungdomar attackerade igelkott – slog ihjäl den med en planka

Publicerad 18 juli 2017 kl 17.31

Inrikes. I söndags natt gick ungdomar till attack mot en försvarslös igelkott utanför en skola i Kristianstad. Händelsen rubriceras som djurplågeri, skriver 24kristianstad.se. Men det är knappast första gången sånt här inträffar.

Dela artikeln

Det var under natten mot söndag som vittnen såg ett gäng ungdomar vid Väskolan utanför Kristianstad.

Ett par av ungdomarna upptäckte en igelkott och gick sedan till attack.

– Två av dem ska ha brutit loss en planka från en träbänk, som de sedan har slagit ihjäl en igelkott med, säger Richard Glantz, presskommunikatör hos polisen, till 24kristianstad.se.

Händelsen är polisanmäld och rubriceras som djurplågeri.

Men än så länga har polisen inte gripit någon. Gärningspersonerna beskrivs som smala personer i övre tonåren.

Varje år rapporteras om liknande händelser runt om i Sverige.

I juni i år kunde man läsa om hur ett helt "ungdomsgäng" på sex personer gav sig på och sparkade ihjäl en igelkott i småländska Vimmerby. Gänget ska ha avslutat med att trycka en pinne rakt genom huvudet på igelkotten.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Mer från Inrikes

Kraftigt regnväder drar in från Danmark. Lär bli "omfattande översvämningar på vägar".0 

"Mycket oroande" att vart tionde äldre barn numera inte kan simma

Svensk Simidrott slår larm.. Simkunnighet är samtidigt ett grundläggande mål i läroplanen.0 

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0