IT-läckan

Försvarsministern kände till IT-läckan

Publicerad 24 juli 2017 kl 10.16

Inrikes. Försvarsminister Peter Hultqvist (S) kände till säkerhetsläckan hos Transportstyrelsen så tidigt som i mars förra året. Det säger försvarsministerns pressekreterare Marinette Nyh Radebo till Ekot idag.

Dela artikeln

Tidigare har inrikesminister Anders Ygeman (S) erkänt att han kände till Säpo-utredningen mot Transportstyrelsen i januari 2016.

Han har sedan kritiserats hårt för att han visste om händelsen men valde att inte agera.

Nu medger även försvarsminister Peter Hultqvist att han kände till den allvarliga IT-läckan redan i mars förra året.

– Försvarsmakten informerade försvarsdepartementet i mars 2016 om att Säpo hade informerat dem om att försvarsmakten behövde vidta åtgärder, säger försvarsministerns pressekreterare Marinett Nyh Raqdebo till Ekot.

Enligt Expressen ombads Försvarsmakten av Säkerhetspolisen att inte samverka med Transportstyrelsen så länge förundersökningen pågick. Försvarsmakten ska även ha vidtagit åtgärder för att begränsa IT-läckan. Vilka åtgärder som vidtogs är dock hemliga.

Igår gjorde statsminister Stefan Löfven sitt första uttalande om skandalen, som han kallar för ett "haveri". Under måndagen ska han hålla en pressträff tillsammans med Jonas Bjelfvenstam, generaldirektör för Transportstyrelsen, Anders Thornberg, generaldirektör på Säkerhetspolisen och Micael Bydén, överbefälhavare för Försvarsmakten.


Nyheter från förstasidan

Kungen sågar klimatavtalet: "Hur mycket ska vi betala egentligen?"

Kritiserar att "rika" länder ska betala mer. Kungliga argumentet: "Vi står ju bara för 6 procent av utsläppen".0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Inrikes

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken.. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0