Polen: Flyktingar välkomna så länge de inte är araber eller afrikaner

Publicerad 8 augusti 2017 kl 17.20

Utrikes. Lär er bli mångkulturella – eller ta ert straff. Det är EU-kommissionens hårda bud till Polen efter Warzawas vägran att omvandla landet till en mångkultur. Men nu säger landets regering att man gärna tar emot invandrare, så länge de kommer från Europa.

Dela artikeln

Polens utrikesminister Witold Waszczykowski säger till Ria Novosti att landet inte alls har något emot invandrare. Så länge de inte kommer från arabvärlden eller Afrika tar Polen gärna emot flyktingar.

– Polen är öppet för migration. Förra året, exempelvis, delade vi ut 1.267.000 visum till ukrainare. Hälften av dessa var arbetstillstånd. Vi är inte bara öppna för invandring från Ukraina utan även från Vitryssland och andra länder, säger ministern i intervjun.

– Men vill inte delta i det påtvingade arbetet med att omförflytta invandrare från Mellanöstern och Afrika. Vi vill inte implementera EU-beslutet från september 2015, säger Waszczykowski och syftar på EU:s asylkaosbeslut, som innebär att alla medlemsstater ska bli mångkulturer inom ramarna för ett EU-instiftat fördelningsprogram.

Den tidigare polska regeringingen under det socialliberala partiet Medborgarplattformen gick år 2015 med på att låta 6.200 araber och afrikaner bosätta sig i Polen inom ramarna för EU-programmet. Men sedan Lag och Rättvisa tog över har löftet upphävts.

EU-kommissionen har nu stämt Polen, Tjeckien och Ungern för brott mot EU:s mångkulturbeslut från 2015. Om EU-kommissionen vinner processen innebär det att de tre europeiska nationalstaterna måste bli mångkulturer före år 2020.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0