Åre Torg.

Arbetsförmedlingen ska skicka nyanlända invandrare till fjällen

Publicerad 1 september 2017 kl 10.02

Inrikes. Nu ska nyanlända invandrare skickas till fjällen för att arbeta, rapporterar Ekot. Jobb som vanligtvis går till svenska ungdomar ska gå till invandrare som inte ens pratar svenska.

Dela artikeln

Arbetsförmedlingens senaste satsning är att säsongsvakanserna i fjällen ska fyllas med nyanlända invandrare. Sammanlagt har Arbetsförmedlingen 1500 lediga säsongsjobb i fjällen.

Myndigheten riktar sig "särskilt till nyanlända" för att fylla platserna, skriver Ekot. 

Det handlar bland annat om jobb som vaktmästare, fastighetsskötare, liftskötare, restaurangpersonal, spaterapeuter och diskare.

Enligt Arbetsförmedlingen är det många av jobben som inte ens kräver att den anställde kan prata svenska.

– Jag söker jobb som diskare eller köksassistent, säger Samuel Onwkwe från Nigeria som har bott i Sverige i två år.

Men enligt restaurangägaren Pia Bhattis från Åre, som just nu befinner sig på en rekryteringsmässa som Arbetsförmedlingen anordnar i Stockholm, är det många nyanlända som inte har någon lust att resa 70 mil norrut när de har sin familj i Stockholm.

Dessutom kan det innebära dubbla boendekostnader för den som redan har en lägenhet någon annanstans. Samuel Onwkwe konstaterar att han då måste betala två hyror samtidigt.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0