Det är tredje gången en svensk åklagare åtalar någon för brott begångna i samband med folkmordet i Rwanda.
Åtalet har föregåtts av en omfattande utredning. Polismyndighetens grupp för utredning av krigsbrott har gjort ett flertal förhörsresor till Rwanda, tillsammans med åklagare. Sammanlagt har man hållit över 100 förhör, de flesta i Rwanda.
Den åtalade afrikanen, som har blivit svensk medborgare och alltså inte kan utvisas, är bosatt i Mellansverige. Enligt åtalet har han, från den 9 april till den 31 maj 1994, begått folkmord "genom mord, försök till mord, våldtäkt och människorov mot en etniskt bestämd folkgrupp i Rwanda – tutsi – med avsikt att förgöra gruppen helt eller delvis". Enligt åtalet har han haft en ledande roll på lokal nivå.
De misstänkta brotten har begåtts i byar utanför orten Kamembe, i sydvästra Rwanda, vid gränsen till Kongo. En skola och en kyrka är några av brottsplatserna. Här har polisens utredare vallat målsägande och vittnen. Polisen har hållit förhör med målsägande och vittnen i Rwanda, Sverige, övriga Europa och Kanada. Husrannsakningar och beslag har gjorts i Sverige.
Enligt åtalet har den misstänkte mannen även gjort sig skyldig till grovt folkrättsbrott genom svåra överträdelser av bland annat Genèvekonventionerna. Brottet bedöms som grovt eftersom det har begåtts genom ett stort antal skilda handlingar, eftersom många människor dödats av brottet och det har utförts under "särskilt förnedrande förhållanden".