Magnus Olsson (SD), kommunalråd i Malmö.

SD-kravet: Polisanmäl ensamkommande som ljugit om sin ålder

Publicerad 8 september 2017 kl 11.35

Inrikes. Sverigedemokraterna i Malmö kräver att kommunen polisanmäler så kallade ensamkommande flyktingbarn som ljugit om sin ålder. De ska också betala tillbaka bidragen de fått. Socialdemokraterna vägrar dock gå med på kraven.

Dela artikeln

SD i Malmö har lagt en motion om att ensamkommande migranter som fått sin ålder uppskriven av Migrationsverket ska polisanmälas för bedrägeri och bidragsbrott.

Redan idag polisanmäler Malmö stad per automatik personer som försökt tillskansa sig försörjningsstöd på falska grunder.

SD kräver är att Malmö stad börjar behandla alla bidragsfuskare lika.

"På samma sätt menar Sverigedemokraterna att vi ska göra gällande personer som får sin ålder uppskriven av migrationsverket. Att på detta sätt anmäla ensamkommande migranter för brott mot bidragsbrottslagen, är något som redan idag görs av Mariestads kommun och självklart Malmö stad ska följa deras exempel", skriver Sverigedemokraterna i sin motion.

SD påpekar att ensamkommande som ljuger om sin ålder innebär stora extrakostnader för Malmö stad. Bidragsfuskare ska självklart vara återbetalningsskyldiga till kommunen, anser partiet.

"Resurser för dessa personer hade kunnat gå till personer som är i verkligt behov av stödet. Malmö stads höga mottagande av nyanlända ensamkommande ungdomar, som har fått olika ekonomiska medel genom att påstå sig vara yngre än vad de är, har varit en stor kostnad för kommunen. En extrakostnad som innebär att dessa bidragsfuskare ska vara återbetalningsskyldiga till kommunen", skriver SD.

Men den till synes självklara begäran verkar vara svår att få igenom. Enligt Sydsvenskan vägrar Socialdemokraterna, som styr Malmö stad, gå med på kravet.

– Fuskar man så ska man polisanmälas, påpekar dock SD-kommunalrådet Magnus Olsson i en intervju med tidningen.

Enligt Rättsmedicinalverkets senaste siffror är drygt 83 procent av de ensamkommande som hittills undersökts egentligen vuxna.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0