Pontus Båth (t.v.) utklädd till Peter Madsen.

M-politiker klädde ut sig till Madsen – får kritik

Publicerad 29 oktober 2017 kl 17.12

Inrikes. I lördags dök M-politikern Pontus Båth upp på en halloweenfest – utklädd till den misstänkte ubåtsmördaren Peter Madsen. "Osmakligt", hävdar partikollegor nu.

Dela artikeln

Pontus Båth, en lokalpolitiker i Torslanda som planerar att kandidera till riksdagen inför nästa års val, publicerade själv en bild på sin mundering på Instagram på lördagskvällen.

På filmen, som senare plockades ned, syntes han med blodsmink i ansiktet och "Peter Madsen" skrivet på en namnskylt på bröstet, rapporterar Expressen.

På söndagsmorgonen nekade Pontus Båth först till att ha klätt ut sig till den misstänkte mördaren, enligt Expressen. I ett sms till Aftonbladet senare på dagen ber han dock om ursäkt för att han har sårat människor med utklädnaden.

Jonas Ransgård (M), oppositionsledare i Göteborg, kallar Båths agerande för "omdömeslöst" och "smaklöst".

– Jag är förvånad och förbluffad, jag tycker att det är osmakligt, säger Ransgård till Expressen.


Nyheter från förstasidan

Så stort fiasko blev Elon Musks departement

Långt till målet om 2.000 insparade miljarder. "Att försöka förbättra saker i DC är onekligen en uppförsbacke".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Ljusning för svenskar som fick narkolepsi av Tegnell-vaccinet

95 procent blev piggare med ny tablett.. Hundratals svenska barn och unga fick livet förstört efter att ha pressats ta experminentellt vaccin.0 

De flesta som läser svenska som andraspråk är födda i Sverige

Bisarra nya siffrorna från Skolverket.. Var tredje invandrare bedöms också prata för dålig svenska för att kunna jobba.0 

Deltar i Freedom Flotillas resa. Vid förra försöket attackerades båten i misstänkt israeliskt drönaranfall.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0