Invandrare ska fotograferas och lämna fingeravtryck vid den svenska gränsen

Publicerad 2 november 2017 kl 10.03

Inrikes. Utlänningar ska tvingas fotografera sig och lämna sina fingeravtryck när de kommer till den svenska gränsen. Det skriver regeringen i ett nytt lagförslag. Meningen är att få en stärkt kontroll av resehandlingar.

Dela artikeln

Det är i propositionen Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar som regeringen föreslår att en utlänning, på samma sätt som redan gäller för svenska medborgare, ska vara skyldig att låta sig fotograferas och lämna fingeravtryck vid in- och utresekontroll för att kunna kontrollera personens identitet och resehandlingens äkthet.

Syftet är bland annat att få ökade möjligheter att hindra personer från att resa in i Sverige med hjälp av någon annans resehandling.

– Det är bra att vi nu ges ökade möjligheter att kontrollera att personer som reser in i och ut ur Sverige inte döljer sin verkliga identitet, säger migrationsminister och biträdande justitieminister Heléne Fritzon.

Förslaget, som nu överlämnas till riksdagen, omfattar såväl EU-medborgare som övriga nationaliteter, och regeringen menar att det "stärker vår gemensamma säkerhet".

Fingeravtrycket och fotot ska alltså jämföras med det som finns i passet. Men när kontrollen är klar ska de fingeravtryck som tagits omedelbart förstöras. Det gäller också de biometriska data som tagits fram i samband med kontrollen, står det i propositionen.

Lagen ska träda i kraft den 1 mars 2018. Lagförslaget kommer till följd av nya bestämmelser i EU:s gränskodex, påpekar regeringen.


Nyheter från förstasidan

Kriminelle rapparen Yasin skulle ha mördats på Umeå-festival

Polisen avstyrde gängets plan. Bokningen av brottsdömde Yasin Abdullahi Mahamoud har skapat kontrovers för skattefinansieringen av festivalen.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0