Arkivbild.

Ung kvinna knivhuggen i ryggen – vittnen vill inte samarbeta

Publicerad 30 november 2017 kl 09.29

Inrikes. En ung kvinna född 1999 hittades med allvarliga skador vid en fotbollsplan i Enköping sent på onsdagskvällen. Hon hade blivit huggen i ryggen och fick föras med ambulans till sjukhus. En förundersökning om försök till dråp har inletts.

Dela artikeln

Det var klockan 23:33 på onsdagen som polisen larmades om en skadad kvinna vid  fotbollsplanen vid Rombergaskolan i Enköping.

Flera polispatruller åkte till platsen och hittade där en skadad flicka född 1999.

"Kvinnan är skadad i ryggen och har troligtvis blivit huggen med ett vasst föremål", skriver polisen i sin händelserapport. 

Flickan fördes till Akademiska sjukhuset i Uppsala för vård men tack vare att hon fick hjälp ska skadorna nu inte vara livshotande.

Polisens hundpatruller sökte i området kring fotbollsplanen men ingen misstänkt gärningsman har gripits för brottet. Rutinmässigt har flera fordon och personer också kontrollerats i närområdet och en del spår har säkrats, exakt vad vill polisen inte gå in på.

– Hon har blivit utsatt för ett grovt brott. Någon har använt ett vasst föremål för att skada henne, säger vakthavande befäl hos polisen till Enköpings-Posten.

Polisen har gått ut med uppgifter om att vittnen på platsen av någon anledning inte har varit samarbetsvilliga. Arbetet med att hämta in information fortlöper dock under torsdagen.

Polisen kommer under dagen också genomföra en teknisk undersökning i området, och arbetet med att förhöra vittnen och säkra spår fortsätter. Det pågår även en kartläggning för att se om det finns någon tidigare känd hotbild mot kvinnan.

Händelsen rubriceras som försök till dråp.

Personer som vet något om händelsen uppmanas ringa 114 14.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0