Foto: Privat

Muslimsk Twitter­jurist åter på krigsstigen

Publicerad 10 januari 2012 kl 09.44

Inrikes.Islamisten och juristen Cherin Awad kom i dagarna på ett utmärkt sätt att återigen hamna i rampljuset. Genom att starta en s.k. hashtag på Twitter vid namnn #dummafrågor .

Gilla artikeln på Facebook

Under taggen #dummafrågor drev Cherin Awad en personlig kamp mot islamofober i synnerhet och etniska svenskar i allmänhet. Och hon fick snabbt beröm från stora delar av den urbana journalist- och Twittereliten.

Cherin Awad, som i dagarna fick avslag på sin polisanmälan om ett s.k. islamofobiskt brott som ingen annan hade bevittnat, är mest känd för att i ungdomen ha förespråkat stening. På sin twittersida känner sig Awad nödkad att försäkra att hon är i besittning av en "stor portion humor".


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Stort antal vapen förbjuds vid jakt – här är listan

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0