Brittany Pettibone och Lauren Southern är inte välkomna i Storbritannien – eftersom de har kritiserat islam.

Islamkritiker portas från Storbritannien

Publicerad 12 mars 2018 kl 15.49

Media. Även den konservativa kanadensiska journalisten Lauren Southern har nu kastats ut ur Storbrittanien. Anledningen är att 22-åringen vid ett tidigare besök i landet kritiserat islam.

Dela artikeln

Southern, som är mycket populär på sociala medier, stoppades av polis när hon skulle åka buss in i Storbritannien från Calais i Frankrike.

Hon hölls kvar och förhördes av brittiska myndigheter, som också beslagtog hennes pass.

Därefter kastades den 22-åriga journalisten ut ur landet. Detta med hänvisning till att hon under ett besök i London i februari delat ut "rasistiskt material". 

I själva verket var materialet flygblad med budskapet "Allah is a gay God" ("Allah är en homosexuell/glad gud").

Enligt beslutet utgör Lauren Southerns åsikter ett "hot mot samhällets grundläggande intressen och Storbritanniens offentliga politik". Därför släpps 22-åringen inte in i landet.

Tidigare i veckan hölls Southerns kollega, amerikanskan Brittany Pettibone, i förvar i flera dygn på en brittisk flygplats. Samma öde drabbade även hennes pojkvän Martin Sellner, som leder den österrikiska falangen av organisationen Génération Identitaire.

Pettibone har fått samma besked som Lauren Southern – att hon inte är välkommen i Storbritannien på grund av sina politiska åsikter. I beslutet konstaterar de brittiska myndigheterna att Sellner leder något som i Storbritannien "betraktas som en högerorganisation" samt att Pettibone hade planerat att intervjua den islamkritiske EDL-grundaren Tommy Robinson – "en högerextrem ledare".


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Mer från Media

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Håller ställningarna, enligt Maktbarometern. Partiet spöar både SVT och Familjen Lundell.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0