Trump gratulerade Putin trots avrådan

Publicerad 21 mars 2018 kl 09.50

Utrikes. Trots en avrådan i stora bokstäver med texten "GRATULERA HONOM INTE" valde USA:s president Donald Trump att ringa och gratulera Rysslands president Vladimir Putin till segern i landets presidentval, skriver Washington Post.

Dela artikeln

Vita huset har bekräftat telefonsamtalet och uppger i ett uttalande att Trump ”gratulerade Putin till återvalet den 18 mars och underströk vikten av att att avväpna koreanska halvön från kärnvapen”.

– Det var ett jättebra samtal. Vi kommer förmodligen träffas i en inte alltför avlägsen framtid för att diskutera den okontrollerade kapprustningen, sa Trump till reportrar i Vita huset.

Trump ska även ha struntat i en instruktion från rådgivarstaben där det stod att han skulle fördöma nervgasattacken på den ryske ex-spionen Sergej Skripal, som under mystiska omständigheter förgiftades i Storbritannien. Enligt västerländsk media är det nämligen sannolikt att Vladimir Putin har beordrat förgiftningen i syfte att hämnas på den tidigare spionen.

Den neokonservative senatorn John McCain var i sin tur kritisk och antydde att Putin, som fick över 70 procent av rösterna i det ryska valet, hade fuskat sig till segern med en, oklart varför, ögonbryns­höjande god marginal.


Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0