Arkivbild.

Svenska kvinnor protesterar – för att afghanska män ska få bostäder

Publicerad 13 september 2018 kl 18.08

Inrikes. Under torsdagen genomförde flera kvinnor en "protestaktion" för så kallade ensamkommande i Arvika, skriver SVT. Syftet är att de utländska männen ska få bostäder.

Dela artikeln

Flera medier rapporterar idag om att "ensamkommande" riskerar att bli bostadslösa i Sverige.

Så länge som de väntar på Migrationsöverdomstolens beslut gällande gymnasielagen, som omfattar 9.000 afghanska män, har de inte rätt till bostad, skriver till exempel P4 Stockholm.

Detta eftersom de saknar uppehållstillstånd.

– Huvudspåret är att man i första hand ska lösa sitt eget boende, om inte det går får man vända sig till Stadsmissionen, och i fall det absolut inte går, då får man självklart gå till Socialtjänsten som får göra en nödprövning enligt socialtjänstlagen, säger Veronica Wolgast, avdelningschef på socialförvaltningen i Stockholm, till Sveriges Radio.

I Arvika i Värmland, där "många" av de ensamkommande finns, har flera kvinnor beslutat sig för att protestera å afghanernas vägnar.

De har satt upp ett tält vid biblioteket i Arvika som en "symbolisk handling" mot att afghanerna inte får tillräcklig hjälp med bostäder.

– Jag tycker det är fruktansvärt dåligt. Någonstans måste någon börja stå upp och ta ansvar, säger Monica Sturegren, talesperson för organisationen Världen i Värmland som arbetar med att hjälpa de afghanska männen med deras tillvaro i Sverige, till SVT.

Monica Sturegren menar att afghanerna har rätt att vara i Sverige och därmed också rätt att få hjälp av samhället.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0