Arkivbild.

Pedofil representerade Försvarsmakten på Pride

Publicerad 21 november 2018 kl 19.39

Inrikes. Den kvinnliga pedofilen – som nyligen bytt kön från man – hade tusentals barnporrbilder och hundratals filmer i sin dator. Samtidigt representerade hon Försvarsmakten på HBTQ-festivalen Pride, skriver flera alternativa medier.

Dela artikeln

Norrbottens-Kuriren skrev en längre artikel om händelsen och om att gärningspersonen var kvinna, men utelämnade att det handlade om en man som bytt kön.

Enligt Nya Tider var den dömda pedofilen dessutom anställd i Försvarsmakten och deltog på Pridefestivalen för myndighetens räkning bara en månad innan gripandet.

I en artikel på Försvarsmaktens hemsida uttalar sig pedofilen om närvaron på Pride och säger bland annat att ”vårt jobb är att försvara dessa värderingar”. Kort därefter inleddes förundersökningen om grovt barnpornografibrott.

HBTQ-rörelsens kopplingar till pedofili

• I februari 2015 avslöjade Fria Tider att RFSL:s ordförande i Sydsverige åkt fast för våldtäkt och sexuella övergrepp mot flera pojkar. Mannen dömdes till 5,5 års fängelse.

• Sommaren 2012 avslöjade Fria Tider att pedofil­apologeten Kjell Rindar, som menar att "pedofiler skänker ömhet och kärlek", invigde Stockholm Pride.

• Hösten 2003 dömdes RFSL Ungdoms ordförande till villkorlig dom för sexuella övergrepp mot en 13-årig pojke som var medlem i organisationen. Idag hade samma brott förmodligen bedömts som våldtäkt mot barn och resulterat i flera års fängelse.

• Sommaren 2002 avslöjade tidningen Världen idag en omfattande kommersiell sexhandel med barn på RFSL:s hemsida. Artiklarna vann Guldspaden och nominerades till Stora journalistpriset.

• Våren 1999 berättade Pål Hollender i Göteborgs-Posten att höga RFSL-företrädare förespråkar pedofili, men att att de ligger lågt eftersom "opinionen inte klarar det än".

• 1993 visade en FN-rapport att RFSL:s reseguide Spartacus användes flitigt av pedofiler när de gjorde sina sexresor till Thailand. Guiden var, enligt FN, en vägledning för pedofiler som var på jakt efter barn utomlands.

• 1991 diskuterade RFSL:s förbundskongress en underavdelning för pedofiler. Motionen avslogs, men samma år avslöjades att Pedofila Arbetsgruppen hade en postbox som gick till RFSL:s adress.

• 1983 skickade RFSL ett sexualpolitiskt uttalande till justitiedepartementet där man försvarar en positiv inställning till pedofili: ”Vem är förbrytaren? Pedofilen skänker ömhet och kärlek… Pedofilen är inte sjuk…”


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Helgens jordgubbar svindyra – men snart sjunker priset

Vårfrost och torka drev upp priset.. Men snart blir svenska jordgubbar både godare och billigare än vanligt.0 

Leif Östling: Byråkratin är permafrosten i systemet

Vill ha ett svenskt DOGE.. Ett "effektiviseringskansli" inom regeringskansliet skulle kunna skära ned på offentliga utgifterna.0 

Invandrare varnas för Tullverket: "Tar arabers pengar"

Nya kampanjen i sociala medier.. "Man hindrar araber att lämna Sverige med sina pengar."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0