"En glädjens dag": Största fartyget slutar hämta invandrare på Medelhavet

Publicerad 7 december 2018 kl 10.53

Utrikes. En "förtalskampanj" från invandringskritiska europeiska regeringar förstör vårt arbete med att hämta illegala på Medelhavet, säger Läkare utan gränser till The Guardian. Nu slutar jättefartyget Aquarius med importverksamheten.

Dela artikeln

Aquarius har hämtat tiotusentals asylsökare för en kostnad på åtskilliga hundra miljoner i bidragspengar för europeiska skattebetalare.

Läkare utan gränser och deras partner SOS Mediterranee säger att en "förtalskampanj" från europeiska regeringar ligger bakom beslutet att nu upphöra med verksamheten, enligt The Guardian. Organisationen beskriver det hela som "en sorgens dag" och skyller bland annat på Italien. Men på Voice of Europe, en nyhetssajt om problemen med invandringen, konstaterar en skribent att det i själva verket är en "glädjens tag" för de européer som fortfarande bor kvar i Europa.

Nära 5.000 invandrare dog under 2016 när de försökte korsa Medelhavet från Afrika och Mellanöstern, skriver The Guardian. Under samma år våldtogs och mördades tusentals européer av invandrare som lyckats ta sig in helskinnade tidigare. Enligt Dagens Nyheter har exempelvis närmare hundra procent av de som skjuter ihjäl andra människor i Sverige invandrar­bakgrund och enligt SVT skjuts det nu fem gånger mer i Sverige än i den socialdemokratiska mångkulturens grannländer.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åkesson skällde ut riksdagen för Bohlin-reaktionerna

Påminde om vem som infört mångkulturen. "Offren för denna smaklösa charad går inte ens att överblicka".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Feministledare avgår efter skämt om Kirk

"Kan uppfattas som att jag stödjer mord på politiska motståndare".. Norska Vänsterpartiet förtydligar nu att de "tar starkast möjliga avstånd från alla former av våld och mord".0 

Video: Någon rör sig på taket – sekunden efter skottet

Är det här prickskytten?. Två män har tidigare gripits men släppts fria efter förhör.0 

Trumps påstådda Epstein-hälsning släppt

Egna versionen: "Ritade den inte".. Har varken ritat bilden eller skrivit under hälsningen, enligt Vita huset.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0