"Smällare" bakom "terrorbrottet" i Hässleholm

Publicerad 22 december 2018 kl 14.32

Inrikes. Den 21-årige man som ska ha orsakat en explosion vid Tekniska skolan i Hässleholm har nu häktats. Mannen erkänner gärningen men förnekar brott.

Dela artikeln

Det var på torsdagsmorgonen som polisen larmades till Tekniska skolan i Hässleholm i Skåne efter en mycket kraftig smäll i området.

Först rubricerades händelsen som terrorbrott, men detta avskrevs senare och rubriceringen ändrades till grov allmänfarlig ödeläggelse.

På platsen hade nämligen gärningsmannen stannat kvar. Enligt flera medier ska han av oklar anledning ha velat bli gripen av polisen.

Någon avsikt att skada någon ska inte heller ha funnits, hävdar mannen själv.

Under lördagen häktades den misstänkte 21-åringen, som är svensk och boende hos släktingar i Vinslöv, av Kristianstads tingsrätt. Han har erkänt gärningen men nekar till brott.

Enligt 21-åringens advokat Torgny Dahlberg var det "smällare" och inte bomber som exploderade, uppger Aftonbladet.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Ny rapport: Estonia kolliderade med annat fartyg

Alternativ haverikommission presenteras.. "Skadorna måste ha uppstått innan Estonia nådde botten och de måste ha uppstått från yttre påverkan vid ytan."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0