Uselt resultat för Huffington Post och BuzzFeed

Publicerad 30 januari 2019 kl 10.16

Utrikes. Trots sina lite smålöjliga namn har vänstersajterna Huffington Post och BuzzFeed vuxit snabbt i USA – fram tills nu. Idag tvingas man sparka hundratals journalister. Enligt Donald Trump beror nedskärningarna på bolagens förkärlek för "fake news och dålig journalistik”, skriver Nyheter Idag med hänvisning till amerikansk media.

Dela artikeln

20 anställda på Huffington Post har avskedats medan totalt 220 får gå från BuzzFeed.

BuzzFeed har bland annat legat bakom påståendet att Donald Trump uppmanat sin före detta advokat Michael Cohen att ljuga för kongressen om planer på att bygga ett Trump-tower i Moskva. Sajten låg även bakom det falska avslöjandet om att Trump betalat prostituerade för att urinera i en säng tillhörande paret Obama under ett besök i Ryssland.

"Fejk news och dålig journalistik har fått det att gå rejäl utför. Tyvärr kommer många andra åka med. Människor vill ha sanningen!" skriver Donald Trump på Twitter.

Själva hävdar bolagen att neddragningarna beror på Google och Facebook, som lägger beslag på större delen av annonspengarna på internet. Det har de dock alltid gjort.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

V-topp åtalas för att ha misshandlat sina barn – media mörkar

Rikard Rudolfssons identitet döljs av Borlänge Tidning. Samma lokaltidning hängde ut SD-politiker med namn och bild – för ett ringa narkotikabrott.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Utrikes

Nya rekordintäkter för världens vapenjättar

Krigen i Ukraina och Gaza driver upp profiten.. De största tillverkarna sålde vapen för 679 miljarder dollar under 2024.0 

Dansk spermabank inför IQ-krav på 85

Donor Network skärper riktlinjerna.. Kräver västerländsk IQ-standard på den som donerar.0 

Italienska kravet efter gruppvåldtäkten: "Kastrera dem"

Ytterligare en gruppvåldtäkt skakar landet.. Vice premiärminister Matteo Salvini föreslår nu kastrering för att stoppa våldtäktsmän och pedofiler.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0