Det var i gårdagens SVT Aktuellt som Jan Björklund stolt förklarade att det är värt att gå långt för att stoppa Sverigedemokraterna. Samtidigt visade SVT siffror som visar att Liberalerna rasat från 7,5 procent till 2,7 procent under hans tid som partiledare.

Björklund om att han raserat sitt parti för att utestänga SD: Det var värt det

Publicerad 7 februari 2019 kl 10.24

Inrikes. Liberalernas partiledare Jan Björklund tycker det var värt att göra allt för att utestänga Sverigedemokraterna, även om hans parti nu rasat till rekordlåga siffror och riskerar att försvinna. Det förklarade han i onsdagens SVT Aktuellt.

Dela artikeln

Jan Björklund verkar inte vara så bra på självkritik.

Sedan han tog över som partiledare för Liberalerna 2007 har hans parti rasat från ett väljarstöd på 7,5 procent till nu 2,7 procent. Raset är statistiskt säkerställt, enligt senaste Novus-mätningen.

Regeringsuppgörelsen med Socialdemokraterna har tvingat ned partiet till rekordlåga siffror.

Men i gårdagens SVT Aktuellt försvarade Björklund beslutet att låta Stefan Löfven vara kvar som statsminister i fyra år till.

– Vi har tagit ett stort samhällsansvar för Sverige i det här januariavtalet, hävdade han i SVT Aktuellt. Men många väljare är också kritiska till att vi låter Socialdemokraterna sitta kvar.

SVT:s programledare Jon Nilsson påpekade då att det finns en risk att Liberalerna nu "försvinner" som parti, och undrade om det trots allt "var värt" att gå in i uppgörelsen med S och MP.

– Ja, att hålla ute ett parti med nazistiska rötter från makt i Sverige är värt att gå rätt långt för, och det är det vi har gjort, svarade Jan Björklund. De avskyr liberalism, så att hålla dem utanför, det är viktigt.

L-ledaren tror dock att detta bara handlar om en tillfällig förtroendekris. Han är helt övertygad om Liberalerna inte kommer tvingas lämna riksdagen.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0